4 Milyon Euro Bütçeli eEnviPer Projesi’ne Türkiye’den SAMPAŞ A.Ş. Katılıyor


eEnviPer Projesi Açılış Tolantısı 26-27 Nisan tarihleri arasında Yunanistan’ın Selanik şehrinde 11 proje ortağından temsilcilerin katılımı ile gerçekleşti. Türkiye’den SAMPAŞ ve Niğde belediyesinin iştirak ettiği 4.14 milyon bütçeli projeni,n 1 yıl 11 ay sürmesi  ve 31 Mart 2012 tarihinde tamamlanması öngörümektedir.

Avrupa kıtası genelinde çevre ilgili izin almak bir çok ekonomik faaliyetin gerçekleşebilmesi için gereklidir.  Çiftçilik, enerji santrali inşası, atık arıtma tesisleri ve üretim yapan bir çok fabrika çevre izni alması gereken ekonomik aktörlerden bazılarıdır. Fakat çevre izni alma süreci – hem izin sürecini yöneten taraf hem de izin başvurusunda bulunan taraf için - çoğu zaman karmaşık ve yürütmesi zor olabilir. 

Bu anlamda kamu tarafında; vatandaş ve ticari kurumlara çevre lisansı verme prosedürleri konusunda sistem entegrasyonu sağlayacak, kurumlara iş süreçlerini modelleme ve uygulamada destek olacak bir sistem ihtiyacı tespit edilmiştir.

Bu ihtiyacı karşılama amacı ile eEnviPer projesi temel operasyonel işleri bir platform üzerinde toplama ve bu hizmetleri vatandaşlara e-servis olarak açmayı mümkün kılmayı amaçlamaktadır. eEnviPer  projesi sağlayacağı bütünleşik web tabanlı platform ile çevre izinlerinin uygulanması, idaresi ve ilgili danışmanlık hizmetlerinin sağlanmasını - bunu yaparken – çevre ile iligli konularda izin sürecinin daha şeffaf, daha ulaşılabilir ve daha etkili bir hale getirilmesini hedeflemektedir.

Platformun mimarisi kamu kurumlarına yeni hizmetler yaratma ve mevcut prosedürleri paylaşıma açma imkanı sunmak üzere tasalanmaktadır.  Projenin son aşamasında kurumlara, kuruluşlara, danışmanlık şirketlerine ve sivil toplum örgütlerine, çevre ile alakalı değişik seviyelerde  izin ve yetki dağıtımı yapma yeteneklerine sahip dijital servisler sunulması planlanmaktadır.

Katılımcı Organizasyon Ülke
Draxis Environmental SA (DRAXIS) Yunanistan
Girit Bölgesi Yunanistan
Global Security Intelligence Limited (GSI) İngiltere
Planetek Italia Srl (Planetek) İtalya
ARPA Puglia (Puglia) İtalya
STELLA Consulting SPRL (STELLA) Belçika
EVROGEOMASTIKA LTD (EGEO) Sırbistan
Indjija Belediyesi (INDJIJA) Sırbistan
Oikon Ltd. Institute for Applied Technology (Oikon) Hırvatistan
SAMPAŞ Information and Communication Systems (SAMPAS) Türkiye
Niğde Belediyesi (NİĞDE) Türkiye
Bu yazı 04/12/2018 9:03:06 tarihinde eklendi. 04/12/2018 9:03:06 tarihinde düzenlendi.