Çukurova ilçesinde Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, örnek bir Sosyal Yardım Merkezi açtı.


Merkezde İhtiyaç sahipleri ayakkabı, kıyafet, ev malzemeleri, yorgan gibi birçok çeşidi kartlarındaki kredilere göre alabiliyor. Alt grubun karttaki 100 kredisi her ay yenilenirken, orta grubunki 2 ayda bir üst grubunki de 3 ayda bir yenileniyor.

Kızılay ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında ilçede ihtiyaç sahipleri muhtarlıklar aracılığıyla belirlenerek formlar dolduruldu. Daha sonra ihtiyaç sahiplerine kredi kartı gibi 10 kredi yüklenilen kartlar verildi. Alışveriş merkezi mantığıyla çalışan merkezlerde ürün giriş ve çıkışları kayıt altına alınarak barkodlandı. Merkezde İhtiyaç sahipleri ayakkabı, kıyafet, ev malzemeleri, yorgan gibi birçok çeşidi kartlarındaki kredilere göre alabiliyor. Alt grubun karttaki 100 kredisi her ay yenilenirken, orta grubunki 2 ayda bir üst grubunki de 3 ayda bir yenileniyor. Merkezde ayakkabı 10, takım elbise 20, pantolon 5, kravat 1, ev süs eşyaları 5 ve çocuk oyun parkı da 20 kredi ile ihtiyaç sahiplerine veriliyor.

Dağıtılan eşyaların yeni olmasına özen gösterilirken ikinci el eşyaların da temiz ve kullanılabilir olması isteniyor. İkinci el eşyalar, merkezde yıkandıktan sonra ütüleneler ihtiyaç sahibine veriliyor. Başkan Yıldıray Arıkan da merkeze katkıda bulunmak için hem yeni eşyalar almış hem de kendi takım elbiselerinden yardım merkezine vermiş. Başkan Arıkan'ın takım merkezde elbisesi bir ihtiyaç sahibini bekliyor.

Sosyal yardım merkezinin 2011 tarihinde hizmete girdiğini vurgulayan Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, yardım merkezinde 8 personel çalıştığını belirterek, "Belediyemize müracaat eden ihtiyaç sahipleri için başvuru formu düzenliyoruz. Evde yaşayan fert sayısı, eğitim durumu, gelir gider durumu araştırıyoruz. İnceleme komisyonunu AK Parti, CHP ve MHP'den 3 belediye meclis üyemiz görev yapıyor. Bir elin verdiğini bir el görmesin istiyoruz. 'Kendi yandaşlarına veriyorlar demesinler' diye çok hassas davranıyoruz." dedi.

'Bu kapıdan giren teyzenin ne partisini sorabiliriz ne de düşüncesini' diyen Arıkan, "Biz burada bu insanlara yardımcı olmak istiyoruz. Çukurova ilçemizde bu merkezleri birkaç noktada açmak istiyorduk ancak ilçemizde yardıma muhtaç insandan daha çok yardım yapacak insanlar var. Biz de bunu zamanla Adana'nın Yüreğir, Seyhan gibi ilçelerinden gelen vatandaşlara da vermeyi planlıyoruz. " diye konuştu Hazırlanan kartları aile reis adına düzenlediklerini vurgulayan Arıkan, "Bu kartlarla 100 alışveriş kredisi yüklüyoruz. İhtiyaç sahibi aileler bu kartlarla müracaat ettiği zaman kendisine ve diğer aile fertlerine alış veriş yapabiliyor. Kartını post cihazından okutarak alışveriş yapıyor, her ürünün bir kredi puanı var. Bağış alırken de 3 makbuz alıyoruz. Birini biz, birisini Kızılay'a diğeri de bağış yapan da kalıyor. 196 kart aileye kart dağıtıldı. 525 kişiye bu ihtiyaçlar ulaşıyor. Formlar doldururken kişinin ev ihtiyaçları da belirleniyor. Buzdolabı eski ise not düşülüyor. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlara ulaşılıyor." ifadesini kullandı. Merkezde bir tane toplu iğnenin dahi kayıt altında olduğunu vurgulayan Arıkan, "Buraya gelen vatandaşlarımız istediği ürünü seçiyor ve kabinlerde giyiniyor." dedi.

Bu yazı 04/12/2018 8:25:47 tarihinde eklendi. 04/12/2018 8:25:47 tarihinde düzenlendi.