SAMPAŞ Ar-Ge Projelerine Kalkınma Bakanlığından Ödül


TÜSİAD ve TBV (Türkiye Bilişim Vakfı) tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen eTürkiye (eTR) Ödülleri, 17 Aralık 2012, Pazartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Toplam 56 başvuru arasından finale kalmayı başaran 22 projeden ödül kazananlar, 16 kişiden oluşan jürinin elektronik oylaması sonucunda belirlendi.

‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’ kategorisinde ödülü paylaşan iki projeden biri SAMPAŞ işbirliği ile hazırlanmış olan Söke Ovası Sulama Birliği “Söke Ovası Akıllı Sulama Projesi (Akıllı Ova)” olurken, “Orta Ölçekli Belediye” kategorisi’nde Bakırköy Belediyesiyine SAMPAŞ ile beraber hazırladığı “Artırılmış Gerçeklik (AG) Destekli Afet Yönetimi ve Mobil Belediyecilik Uygulamaları”  ile ödüle layık görüldü.

SAMPAŞ Genel Müdürü Selçuk Ilıkcan’ın da katıldığı “TÜSİAD-TBV 10. eTR Ödülleri” töreninde; TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu Başkanı Erman Ilıcak birer konuşma yaparken, National Center for Digital Government (NCDG) Direktörü ve Dünya Ekonomik Forumu, Devletlerin Geleceği - Küresel Gündem Konseyi Üyesi Prof. Jane Fountain konuk konuşmacı olarak yer aldı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu Başkanı Erman Ilıcak, “eTR Ödülleri’nin artan değerinin, eDönüşüme verilen önemin bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz. eDevlet uygulamaları, kamu hizmetlerinde kolaylık ve hız sağlarken aynı zamanda şeffaf ve hesap verebilir bir devlet yapısının oluşmasına da katkı sağlamaktadır. e-Dönüşüm Türkiye Projesinin başlatılması ile birlikte kamu hizmetleri sunumunda bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. eDevlet uygulamalarının,yapılan yatırımlarla hem yaygınlığının hem de kullanımının artığını gözlemliyoruz.” açıklamasında bulundu.

SAMPAŞ İcra Kurulu Başkanı ve Akıllı Kentler Platformu Kurucu Başkanı Şekip Karakaya, “Tüm belediyelerimizi e-dönüşüm sürecinde yaptıkları yatırımlardan ve harcadıkları emekten ötürü tebrik ediyorum. eDönüşüm projeleri ile şeffaf, etkin, ortak akılla yönetilen ve vatandaş-odaklı bir yaklaşımı benimseyen belediyelerimiz; bu sayede ölçülebilir, verimli hizmet sunan, halkın bütün sosyal katmanlarını yönetime fiilen dahil eden daha demokratik bir yapıya dönüşmektedirler.“ dedi

 eTR Ödülleri Jürisini oluşturan isimler (soyadlarına göre alfabetik sırayla) aşağıdaki gibidir: 

 1. TÜSİAD Ankara Daimi Temsilcisi ve TÜSİAD TBMM ile İlişkiler Sorumlusu Eray Akdağ, 
 2. Index Ankara Bölge Müdürü Özcan Akdeniz, 
 3. ODTÜ Enformatik Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve eDevlet Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Ali Arifoğlu, 
 4. Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı Emin Sadık Aydın, 
 5. TODAİE Öğretim Üyesi ve TODAEİ eDevlet Araştırma Merkezi (eDEM) Başkanı Prof. Dr. Türksel Kaya Bensghir, 
 6. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Çağıltay, 
 7. Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, 
 8. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir, 
 9. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Kıvanç Dinçer, 
 10. TBMM Genel Sekreter Yardımcısı (Bilgi ve Bilişim Hizmetleri) Ercan Durdular, 
 11. Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Erdem Erkul, 
 12. SİNERJİTÜRK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Raşit Gülhan, 
 13. TBV Ankara Temsilcisi ve Verisis Genel Müdürü Aydın Kolat, 
 14. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şeref Sarıoğlu, 
 15. TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı Başkanı Ali Özer 
 16. IBM Satış Mehmet Ziya Telli.

Editöre Not:

eTR Ödülleri, TÜSİAD ve TBV tarafından Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinde rekabeti artırıcı, bilgiye dayalı, e-hizmetlere odaklanmış dönüşümünü hızlandırmak amacıyla ilk olarak 2003 yılında düzenlenmiştir.

Söke Belediyesi Akıllı Kent Otomasyon Sistemi (AKOS) Projesi ile 2010 yılında 7. E-TR Türkiye yarışmasında büyük ödülü almıştı. Bilişim ve teknoloji dünyasında adından söz ettirmeyi başaran Söke, bu kez Sulama Birliği’nin projesi ile ismini bir kez daha hafızalara kazımayı başardı.

Bu yazı 04/12/2018 8:45:12 tarihinde eklendi. 04/12/2018 8:45:12 tarihinde düzenlendi.