Smart City Expo'da Vatandaş Başkan Projesine Uluslararası Ödül


Beyoğlu Belediyesi 13-15 Kasım’da Barselona'da düzenlenen Akıllı Şehirler Fuarı’nda (Smart City Expo 2012), Şehir projeleri dalında “Vatandaş Başkan” Projesiyle ödül aldı.

18 ülkeden, 65 şehir ve 106 projenin yarıştığı Smart City Expo’da ödül alan “Vatandaş Başkan” projesi bu sayede bir kez daha uluslararası platformlarda adını duyurmayı başardı.

Barselona Museu Nacional d'Art salonunda düzenlenen törende Beyoğlu’nun beratını, Türkiye’den tek finalist olan Beyoğlu Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Tokel aldı.

Smart City Expo’dan Bu yıl Şehir, Proje ve Yenilikçilik-Girişimcilik Kategorilerinde Ödüller

Her yıl düzenlenen ve dünyadaki yerel yönetim trendlerini belirleyen, yerel yönetimlerin arasında küresel iletişim kanalları kuran Smart City Expo’da bu yıl Şehir, Proje ve Yenilikçilik-Girişimcilik kategorilerinde ödüller verildi. Beyoğlu Belediyesi Vatandaş Başkan (Citizen Mayor) ile Şehir kategorisinde ödüle layık gösterilen 5 belediyeden biri oldu.

Kategorinin lideri ise Amsterdam Belediyesi oldu.

Smart City 2012 Fuarı’na, bu sene 51 ülkeden 367 konuşmacı, 118 kuruluş ile politikacılar ve profesyonellerden oluşan 6.160 kişi katıldı. Beyoğlu Belediyesi sosyal boyutu güçlü çözüm odaklı belediyecilik hizmetleri ile fuarın dikkat çeken katılımcılarından oldu.

"Doğrudan Demokrasi" Adına Örnek Bir Uygulama

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan yaptığı açıklamada "projelerimizin uluslararası yarışmalarda ödüller kazanması bize gurur veriyor. Smart City Expo 2012 ödül töreninde "doğrudan demokrasi" adına örnek bir uygulamamız olan "Vatandaş Başkan"la ödül almamız hem ülkemiz hem de belediyemiz adına beni gururlandırdı. Bu yıl içinde Beyoğlu Belediyesinin projeleriyle aldığı dördüncü ödül oldu. Daha önce Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden olan Marmara Belediyeler Birliği Altın Karınca ödüllerinde üç projemiz ödüle layık görülmüştü" dedi.

Vatandaş Başkan Bir Yönetim Modeli

Birçok kurumdan ödül alan, vatandaşın büyük ilgi gösterdiği “Vatandaş Başkan” bir iletişim projesi değil bir yönetim modeli olarak vatandaşı yönetime ortak ediyor. İletişim merkezi, internet sitesi, resepsiyon ve mobil ekiplerden oluşan Vatandaş Başkan sayesinde Beyoğlu sakinleri yönetime müdahil ve ortak oluyorlar. Bu model, Türkiye’deki yerel yönetim deneyimlerine yeni ve demokratik boyut katıyor.

Beyoğlu Belediyesi Ödül Şampiyonu

Beyoğlu Belediyesi son yıllardaki kalıcı ve örnek projeleriyle pekçok kurumdan ödül almaya devam ediyor. Semt Konakları, Altın Eller Festivali, AKOS Kent Rehberi, Bilge Şehir Beyoğlu projesi, restorasyon projeleri ile ödüller almıştı. Belediye, en son Marmara Belediyeler Birliği’nin Altın Karınca ödüllerinde de iletişim teknolojileri, girişimcilik ve sosyal belediyecilik alanlarında 3 ödül birden alarak başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

Bu yazı 04/12/2018 9:06:53 tarihinde eklendi. 04/12/2018 9:06:53 tarihinde düzenlendi.